Ty v anime

Ty v anime neznamená úplně ty v anime,ale spíš ty podle mě ;)
Kreslím tabletem od firmy genius ...pokud si řeknete dělám i desingy na objednávku.


Reklamy ignoruju, ale klidně je sem piště pokud máte potřebu


Japonské panenky

20. ledna 2010 v 15:39 | Iwka-chan |  Japonsko
Po dlouhá staletí probíhal s vývojem japonské kultury i vývoj japonských loutek a panenek. Reprezentativní výběr z nich byl představen na výjimečné výstavě v Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze, která již bohužel skončila. Pořádaly ji Ministerstvo kultury ČR, Japonské velvyslanectví v Praze a The Japan Foundation, a protože šlo skutečně o unikátní výstavu, vracíme se k ní alespoň tímto článkem.

Panenky byly vždy v japonských domácnostech spíše loutkami, miniaturami zachycujícími způsoby odívání a tradiční zvyklosti. Vedle toho samozřejmě byly i panenky, které sloužily dětem jako hračky. Postupně se z japonských panenek, podobně jako z japonských zahrad či divadla, stalo i estetické vyjádření kultury země. Právě v Japonsku mají panenky svůj svátek, který se nazývá Hina macuri. Rodiny, v kterých mají dcery, jej slaví 3. března.
Lví tanec
Jedním z druhů aranžování japonských loutek je vytváření scén s postavami z divadla kabuki. Podoba, výraz a kostýmy charakteristických hrdinů jsou propracovány do všech podrobností a loutky jsou umístěny tak, aby vyjadřovaly známou situaci. Příkladem je scéna Lví tanec, při němž lev se svým mládětem přicházejí z dalekých hor, aby společně zatančili svůj tanec odvahy. Jde ovšem o lidské postavy v divadelních kostýmech, které jen stylizovaně připomínají skutečná zvířata.
Oblíbenou tradiční formou loutek jsou postavy oblečené v dobových historických kostýmech. Často se jedná o zpodobení císařů, císařoven nebo jiných urozených historických osob. Jejich oděvy, které jsou dokonalými napodobeninami skutečných šatů, jsou skvostně vyzdobeny a působí přepychově a honosně. Postavy v nich pak zaujímají důstojné pózy a stávají se středem pozornosti v domácnostech.
Hudebnice
Loutky z Ojamy, což je město ve středním Honšú, se zaměřují na zpodobení ženských typů. Jedním z nich je i vystavená Hudebnice. Dívka v růžovém oděvu sedí u strunného nástroje koto a hraje na něj velmi známou skladbu Rokudan. V rodinách, v nichž se udržovala tradice hry na tento nástroj, se jí zabývaly právě mladé dívky. Japonský styl se vyznačuje harmonickým propojením jednotlivých estetických prvků, například oblečení, nalíčení a účesu, zpěvu a hudby či poezie.
Některé loutky a panenky jsou vyrobeny z pálené hlíny, jiné vyřezány včetně šatů a doplňků z jednoho kusu dřeva a polepeny brokáty, další mají dětský výraz ve tváři. Pohyblivost loutek může být různá, někdy jde ohýbat paže a nohy nebo alespoň natočit hlavičku podle potřeby. Držení těla a gesto je u loutek při jejich aranžování stejně důležité jako jejich oblečení. Vedle loutek z divalda kabuki jsou v Japonsku populární i loutky z divadelních her nó.
Kokeši
V hornatých oblastech severovýchodního Japonska vznikají dřevěné panenky kokeši. Jsou soustružené ze dřeva a barevně pomalované a jejich tvar a výraz je jednoduchý, přesto však silně působivý. Tradiční typy vznikly v první polovině 19. století jako lidové hračky, později se začaly objevovat i novější originální typy. Dovednost výroby panenek kokeši přecházela z generace na generaci a časem dosáhla dokonalosti.

Pestrý výběr z japonských panenek a loutek vypovídá o zručnosti i citové hloubce jejich tvůrců i celé japonské kultury. Pro Evropany zvyklé na průmyslovou výrobu panenek je okouzlující jedinečnost a něžnost tváří japonských loutek dosažená jejich rukodělnými tvůrci. Japonská nadace (The Japan Foundation), která výstavu připravila, byla založena v roce 1972. Její úlohou je představovat japonskou kulturu v zahraničí pomocí výstav a kulturních výměn. V případě této expozice šlo o zřídkavou příležitost vidět vzácné exponáty z japonských sbírek.


Text a foto: Stanislav Buzek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ája Ája | Web | 20. ledna 2010 v 15:42 | Reagovat

Ahoj u me je bleskowka,tak se zapoj jo a muzes mi i zhodnotit blog diky

2 Ája Ája | Web | 20. ledna 2010 v 15:42 | Reagovat

Naruto??:)
Lol**

3 ElliV ElliV | Web | 20. ledna 2010 v 15:45 | Reagovat

pls hlásni pro mě na devilss.blog.cz jsem tam s hiilary duff a majitelka blogu děllá skvělý dessy takže klidně mužeš poprosit

4 ika-fanfiction ika-fanfiction | Web | 20. ledna 2010 v 15:47 | Reagovat

Váv

5 Christine Lost Christine Lost | Web | 20. ledna 2010 v 16:06 | Reagovat

Ta jednoduchost je krásná :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama